NAŠI DRAVCI
DRAVCI V NAŠEM CHOVU
Orel bělohlavý
Haliaeetus leucocephalus
Největší z ptáků v našem chovu. Obývá Severní Ameriku, převážně Kanadu a Aljašku. V mládí je celý tmavý, postupně mu světlá hlava a ocas. V dospělosti má obojí bílé. Přestože patří k největším orlům, živí se převážně rybami. Náš se jmenuje Pepsi a je to holka.
Orel stepní
Aquila nipalensis
Původem euroasijský druh. Loví převážně středně velké hlodavce. Od velmi podobného orla skalního se liší kromě menšího vzrůstu i malými pařáty a zobákem protaženým až za oko. Máme samičku Kaťušu a samce Igora.
Orel skalní
Aquila chrysaetos
Nejčastěji používaný druh orla v sokolnictví. Žije převážně v horách a dokáže ulovit i kamzíka. Z důvodu nebezpečnosti ho nepoužíváme k letovým ukázkám, pouze ho občas bereme na statické představení.
Orel mořský
Haliaeetus albicilla
Rybožravý orel, který se již vrátil i do ČR a lze ho zastihnout zejména v jižních Čechách. Náš sameček se jmenuje Gambrinus
Káně Harrisova
Parabuteo unicintus
Jihoamerická obdoba českého jestřába. Zvláštností je hlavně život a lov ve skupinách. Vlastníme 8 kání Harrisových, které tvoří chovné páry. Pro představení používáme samečka Popocatepetla, Romea a Julii.
Káně lesní
Buteo buteo
Běžný český dravec. Na polích vyhledává zejména drobné hlodavce, občas si potravu zpestří mršinami. Rád vysedává na stromech u silnic. Chováme samce Jožina a Zbažinu, inseminací odchovává Kamila. V představení uvidíte samečka Jožina VII.
Káně rudoocasá
Buteo jamaicensis
Americká příbuzná naší káně lesní. Díky větším pařátům je však mnohem zdatnější lovec. V dospělosti je typická výrazným hnědočerveným ocasem bez pruhů. Na představení používáme samečka Rudolfa.
Luňák červený
Milvus milvus
Vzácný dravec, který se často pohybuje okolo vodních ploch. Přes poměrně malou hmotnost dosahuje rozpětí křídel srovnatelné s orly. Typický je ocasem vykrojeným do písmene V podobně jako vlaštovky. Sameček Milouš.
Sup kapucín
Necrosythes monachus
Africký sup malého vzrůstu s váhou do 2kg. Požírá hlavně uhynulá zvířata. Především dojídá zbytky po velkých supech z kosterních otvorů, kam se oni velkými zobáky nedostali. Sameček Emil
Sokol stěhovavý
Falco peregrinus
Nejrychlejší zvíře světa. U nás byl zcela vyhuben používáním chemie v zemědělství, ale pomalu se vrací. Nejčastěji se s ním setkáme ve skalních městech, např. v NP České Švýcarsko. Vlastníme chovný páreček: Gripen a Kofila a na představení jezdí Corona, Žofie a Pihrt.
Raroh velký
Falco cherrug
Vzácný sokolovitý dravec. Obdobně jako sokol u nás téměř vymizel. Několik ojedinělých hnízd se však objevuje na jižní Moravě. V našich programech se setkáte s Frantou. V chovu pak zůstává Fero + Fuska a Filcek + Frída.
Poštolka obecná
Falco tinnunculus
Náš nejběžnější dravec. Častý obyvatel měst, rád hnízdí ve výklencích budov. Loví převážně drobné hlodavce a patří tím nejužitečnějším zvířatům. V programech představujeme Evu a Edu. O odchov se nám stará dvojice handicapovaných poštolek.
Poštolka pestrá syn. vrabčí
Falco sparverius
Jeden z nejmenších dravců na světě a přitom odvážný lovec. Najdeme ho převážně v teplejších oblastech Severní Ameriky. Za potravu mu slouží hlodavci, hmyz, plazi a menší ptáci.
Poštolka rudonohá
Falco vespertinus
U nás velmi vzácný druh (2 hnízdící páry), v jižnějších zemích již běžnější. Mladí jsou nevýrazní, ale u dospělých je velký rozdíl mezi pohlavími - samička je žlutá s modrošedými zády, sameček je šedočerný s oranžovýma nohama. Vlastníme chovný pár a několik jejich potomků
Raroh indický
Falco jugger
Vzácně chovaný asijský sokol. Velikostí patří někde mezi poštolku a sokola. Je sice pomalejší než sokol, ale za to velmi obratný. Loví ptáky velikosti holuba i menší savce. Nyní máme samičku Indianu a samečka Jonese původem z Německa.
Raroh jižní
Falco biarmicus
Pochází převážně z Afriky, vzácně žije v jižní Evropě. Živí se menšími ptáky a savci. Vlastníme dva chovné páry. Pro představení používáme jejich potomky Maroko a Maroko II.
Raroh lovecký
Největší ze sokolovitých dravců pocházející z oblastí kolem severního polárního kruhu. Krom chovného páru tmavé formy využíváme pro představení pár bílých rarohů loveckých Kunderu a Vlastu.
Karančo jižní
Polyborus plancus
Americký dravec obývající především teplejší a sušší oblasti. Často žije přímo ve městech. Živí se převážně mršinami, občas uloví hlodavce, vyplení hnízda jiných ptáků. Požírá i plazy a obojživelníky.
Čimango falklandský
Phalcoboenus australis
Jihoamerický sokolovitý dravec s velmi zvláštním chováním a vysokou inteligencí. Jeden z mála dravců, kteří výborně běhají po zemi, o to hůře však létají. Obývá převážně mořská pobřeží. Požírá mršiny a mláďat jiných ptáků. Sameček Darf je stálicí našeho představení.