O nás

SOKOLNICKÝ DVOREC - JAN BROŽ

Se sokolnictvím jsem začínal už jako student Střední lesnické školy ve Šluknově, kdy mne k tomu přivedli spolužáci z vyšších ročníků. Za to jim samozřejmě patří má doživotní vděčnost.

Už v průběhu studia jsem začal provádět představení pro menší skupiny lidí, následně si naše dravce začaly objednávat základní školy a po maturitě již plány o vysoké škole byly zapomenuty a začala dráha profesionálního sokolníka. Po čase, po získání mnohých sokolnických, chovatelských i životních zkušenostech, ať už v dobrém či špatném slova smyslu, jsme v novém tisíciletí založili občanské sdružení Falker - Sokolnický dvorec. 

Po přestěhování do Jižních Čech jsme stavy dravců a sov trošku umenšily. Teď jich máme jen asi 50 kusů o přibližně 25 druzích. S postupným budováním vhodných zařízení stavy opět navýšíme.

Stále děláme představení pro veřejnost - v domácím působišti, na různých historických akcích či několik měsíců v kuse na hradech a zámcích, nyní hlavně na zámku Konopiště a v sezoně 2016 a 2017 v amfiteátru ZOO Plzeň. Naši ptáci se účastní fotografických workshopů - tedy focení našich zvířat ve volné přírodě a vytvářejí ekoprogramy pro základní školy.

Kromě dravců a sov pro prezentaci veřejnosti máme i chovné páry s produkcí mláďat, postavili jsme několik voliér pro případné handicapované dravce a vypouštěcí věž na vlastních pozemcích, která umožní mláďatům dravců se v klidu naučit létat. S tím souvisí i naše činnost v rámci Biocentra, kdy se snažíme usnadnit život i ptákům volně žijícím.

Abychom zajistili zvířatům kvalitní potravu, máme vlastní chov krmných myší potkanů, morčat, křepelek, holubů a kuřat. Případné přebytky nabízíme dalším chovatelům.

Jan Brož